Различните автори разглеждат Богомилството всеки от свое лично гледище, според своето рабиране, като изхожда от това, което враговете на богомилоството са казали за него. Едни го разглеждат като социлано учение, други го раглеждат като някаква религиозна секта, произхождаща от Изток, рядко някои го разглеждат като етично религиозно учение, но почти никой досега не го е разглеждал като окултно учение, каквото то е било в действителност.
Каква сте учили за богомилите в училище – че са християнска ерес, чиито корени трябва да се търсят в българската обществена действителност през първата половина на X. век и че са били безмилостно преследвани и избивани от цар Петър I...
Влад Пашов е автор на първия български труд по астрология, отпечан през 1938 г и последовател на Бялото братство. Неговата книга за богомилите се отпечатва за първи път, след като преди се е разпространявала нелегално като ръкопис. Позовавайки се на мнозина автори, запазените малко богомилски писания и вай-вече на Учителя Петър Дънов, Пашов представя една цялостна концепция за Богомилството като езотерично учение, много повече от ерес и много повече от социално явление. Според Учителя основател на богомилството в България е не поп Богомил, а Боян Мага – син на цар Симеон. Богомилството е било със специална задача да събуди духа на българския народ за доброто, за творчеството, но остава неразбрано в пределите на родината. В Европа обаче то се разпространява и дава тласък на цялостното развитие на народите, до които се докосва.
Още много можете да научите от „Богомилството. Път на съвършените“. На какво от всичко ще решите да вярвате – изборът е във вашите ръце. Дали ще погледнете скептично или с отворено сърце, дали ще прочетете написаното чисто информативно – всеки ще получи това, за което е готов да узнае.
Станислава Чалъкова, Хеликон Велико Търново