Забраненият Талев - в. Македония 1927-1934 г.

Автор:
Рейтингът се формира от продажбите в системата на Хеликон

Коментари: 0

Брой страници 464
Година на издаване 2010
Корици твърди
Език български
Тегло 899 грама
Размери 0x0
ISBN 9789548193061
Баркод 9789548193061
Категории Журналистика, Хуманитарни науки, Книги

За първи път забранените произведения на Димитър Талев ще стигнат до българския читател.

Общинският съветник Ирина Димитрова успява да събере и издаде в книга една непозната, премълчавана и непоказвана до днес страна от творчеството на големия романист – неговата публицистика като журналист във вестник „Македония”.

Книгите са забранявани от векове с едикти, но и с по-страшното - с мълчание. Издаването на този том е изваждане от забвение на един друг Талев, запрещаван от политическите конюнктури на няколко режима, каза проф. Валери Стефанов за новата книга "Забраненият Талев" с непубликуваните досега статии на писателя.

Публикуваното от Димитър Талев в периода 1927 – 1934 г. е дебютът на автора като журналист, разказва съставителката на книгата Ирина Димитрова.

Единствено на страниците на вестник „Македония” Талев се подписва с псевдонима си Димо Болгарин и за първи път там публикува уникалната по рода си „Поетическа география на Македония”.

Книгата съдържа още над 100 статии с различна тематика, сред които езиковедски, културни, политически и статии за Васил Левски, Любен Каравелов, Пею Яворов.

Включени са и 5 откъслека от романа на Талев „Усилни години”, който е антикварна рядкост.

Съдържа още пътни бележки на автора, спомени на автора за Йордан Гюрков, както и повестите „1914-1918” и „Черният крайцер”, неиздавани до сега.

Македония е раната на Балканите, но и личното страдание на Талев. Книгата ни показва различен образ на благия писател. Тук той е непримирим, борбен, с позиция, отстоява кауза и е неудобен за много режими. Този му образ на загрижен за Македония е дълбоко потиснат от комунистическата конюнктура, казва още за книгата проф. Стефанов.

Съдбата на Димитър Талев става изключително тежка след 9 септември 1944 г.

Заради националните си виждания по македонския въпрос творецът е изпратен в концлагерите "Куциян" и "Бобовдол", където здравето му се влошава.

След освобождаването му оттам Талев е лишен от софийско жителство и изселен в Луковит, където без пари за лекарства и без работа семейството му мизерства.

Въпреки това, той продължава да пише, изключен от Съюза на българските писатели.

Властта налага забрана да публикува книгите си, а Държавна сигурност упражнява психически тормоз върху семейството и децата му.

Тази книга реабилитира писателя, като допълва известното му литературно творчество с една непозната и романтична негова страна, дълго премълчавана и крита – публицистичната, казва съставителката на книгата Ирина Димитрова.

Все още няма мнения за тази книга.

Напиши коментар

Ще бъдат допускани само мнения свързани с конкретния продукт или автор.

Ще бъдат изтривани мнения:

  1. Съдържащи обидно или нецензурно съдържание
  2. Написани само с главни букви
  3. Написани на латиница
  4. Съдържащи препратки към други сайтове.

Други въпроси и мнения моля, изпращайте на [email protected]