Всекидневното нищо

Автор: Сое Валдес
Рейтингът се формира от продажбите в системата на Хеликон

Коментари: 1

Издател Жанет-45
Брой страници 182
Година на издаване 2011
Корици меки
Език български
Тегло 206 грама
Размери 20x13
ISBN 9789544917357
Баркод 9789544917357
Категории Съвременна световна проза, Световна проза, Преводна художествена литература, Художествена литература, Книги

"Тя идва от остров, който искаше да построи рая...“
Така започва и завършва романът “Всекидневното нищо” (La Nada Cotidiana), в който Сое Валдес описва съвременна Куба по начин, който предизвика Фидел Кастро да обяви писателката за един от най-големите “врагове на революцията”, заедно с други двама класици на кубинската проза, Гийермо Кабрера Инфанте и Рейналдо Аренас.
Повествованието в този увлекателен роман води главната героиня Йокандра, която търси спасение от заобикалящия я абсурд в писането и секса. Гласът на разказвачката, родена в същата година като авторката, поражда подозрение в автобиографичност, подкрепено и от признанието на Валдес, че “Всекидневното нищо” е нейният “роман-катарзис”.
Без патетика Валдес прониква до “нищо”-то, кухотата и безсмислието, превърнати в същност и реалност във всекидневието й на острова. Единственият начин да преживееш подобна нищета се оказва иронията. Героинята на Валдес не е революционерка; тя просто търси спасение от обкръжаващия я кошмар. В хода на сюжета еротичната страст се превръща в писане и писането – в страст. Комбинацията от еротика и литературна ирония се оказват спасителния сал, върху който героинята преодолява омерзението.
Валдес описва серията връзки на Йокандра с алегоричните образи на измамния писател Предателя, режисьора Нихилист, естетът Рис и най-добрия й приятел Червея (обидно название за непатриотите). За Йокандра двуполюсността на Куба се изразява най-ярко в алегоричния й двойнствен сексуален живот: тя редува нощите с „Нихилиста” (когото истински обича и с който изживява дълги, детайлно описани сексуални наслади) с тези, прекарани с „Предателя” (бившият й съпруг, когото иска да унижи). Изправена пред такъв мрачен избор, у Йокандра се възражда и сатиричната й природа, а също и стремежът й да се утвърди като писател (романът завършва със същата мисъл, с която започва, а тя се чуди дали тя създава думите или те нея).

от Лили / дата: 11 мар 2012

Ето един прекрасен пример как се пише анотация! Заинтригуваща и в унисон със стила на творбата.

Напиши коментар

Ще бъдат допускани само мнения свързани с конкретния продукт или автор.

Ще бъдат изтривани мнения:

  1. Съдържащи обидно или нецензурно съдържание
  2. Написани само с главни букви
  3. Написани на латиница
  4. Съдържащи препратки към други сайтове.

Други въпроси и мнения моля, изпращайте на [email protected]

Книгата отразява всекидневието в Куба, пречупено през погледа на Йоакандра. Тя пише разкрепостено, забавно и истински, за да може да избяга за миг поне от омразния си живот в Куба. Изразява себе си по острия и саркастичен начин, характерен за кубинците. Нейната писалка се превръща в меч тогава, когато пише за нещата, които не може да изрече.


Ще бъдете потопени, завлечени, захвърлени в малките, тъмни и мистериосни кътчета на остров Куба.

Майа Цветкова, Хеликон Витоша