Игра и забава

Автор: Джеймс Солтър
Рейтингът се формира от продажбите в системата на Хеликон

Коментари: 0

Издател Лабиринт
Преводач Владимир Молев
Брой страници 164
Година на издаване 2014
Корици меки
Език български
Тегло 187 грама
Размери 13x21
ISBN 9786197055184
Баркод 9786197055184
Категории Романи и повести. Световни, Световна проза, Преводна художествена литература, Художествена литература, Книги

Джеймс Солтър е живата легенда на американската литература, един от най-уважаваните писатели, смятан за „златния стандарт“ в белетристиката отвъд океана.Известен е с безупречния си изчистен стил, посочван като еталон от Греъм Грийн, Сюзан Зонтаг, Сол Белоу. Носителят на Пулицърова награда Ричард Форд стига дотам да твърди: „За читателите на белетристика е аксиома, че Джеймс Солтър пише американски изречения по-добре от всеки друг.”

Роден е през 1925 г. в Ню Йорк и днес влага в книгите си 89-годишна мъдрост.Завършил е военната академия „Уест Пойнт“, ас от авиацията, сражавал се в Корейската война.Оцелява като по чудо в самолетна катастрофа: машината се разбива, а той „се приземява“ на едно дърво. Веднага след Корейската война заменя бойните полети със самотните дни на писателя. Съученик е на Джак Керуак, пръв приятел на Робърт Редфорд, на когото е посветен романът му „Солови лица“, първоначално сценарий за филм. Пише малко, издава рядко, говори още по-рядко. На 50 години става алпинист. От 2000 г. е член на Американската академия за изкуства и изящна словесност.

За този роман важи правилото на студената вода - за да го усетиш, трябва да се гмурнеш в него. Тук няма шеметно действие, което да те завърти във вихрушката си, няма резки сюжетни обрати, няма цял легион герои с имена, които трудно ще запомниш.
Има чувства, чувственост, еротика, любов, обреченост, осветени така, че прогарят като с мощна лупа хартията.
Трима души поемат на дълго пътешествие из провинциална Франция, за да открият географията на страстта. Младият американец Филип Дийн, загърбил нехайно щедрите дарове на доброто обществено положение, на престижния университет и обезпечеността, се отбива без пари и планове, уж за няколко дни в Отюн край Дижон, при приятеля си - и той американец, а остава няколко месеца. Влюбва се в деветнайсетгодишната французойка Ан-Мари и с хищническата самоувереност на младостта я отнема от друг.
През това време приятелят му само наблюдава отстрани - и мечтае, ревнува, завижда, фантазира, дописва този огнен рай на чувственото, като нахлува в него чрез въображението си, воайорски, и ни потапя в разказа за превърнатата в поезия плът, за свят, който ни похлупва със стотиците неосъществени блянове и потиснати фантазии. Изправя ни пред въпроса - ще измине ли похотта, сластта дългия път до любовта? В "Игра и забава" това не става. Но в живота понякога се случва. Нали?

Все още няма мнения за тази книга.

Напиши коментар

Ще бъдат допускани само мнения свързани с конкретния продукт или автор.

Ще бъдат изтривани мнения:

  1. Съдържащи обидно или нецензурно съдържание
  2. Написани само с главни букви
  3. Написани на латиница
  4. Съдържащи препратки към други сайтове.

Други въпроси и мнения моля, изпращайте на [email protected]

„Игра и забава” е зашеметяващ с изключително пестеливия си и образен език. Все едно е хайку, а не роман, който далеч да надхвърля формата на тристишие.


„Заспал ленив град. Котки. Бледо небе. Празно утринно небе, оттекло се, чисто. Сумрачни лъкатушещи улички.”


Въздух, в който можеш да се къпеш. Пронизително изсвирва локомотив. Токчета по тротоара. Първите птици. Не мога да заспя.”


Именно това придава бавния и лежерен ритъм на книгата, която трябва да се чете тихо и търпеливо.
Защото това е една любовна история, която е на границата между реалността и фикцията; между движението и статичността; между любовта и секса; между чувствената първичност и сдържаната еротичност; между приютяването и бягството; между живота и смъртта.
Този, който ни я разказва, го прави внимателно и безшумно. Сякаш не съществува, но тайно наблюдава и измисля една плътска любов, за да я обезсмърти и преживее, макар и да е чужда.
Действието се развива през 60-те години на XX в. във Франция. Обикновеното момиче Ан- Мари и американецът Филип Дийн се срещат случайно. В едно заведение. С всяка следваща страница тонът на книгата става все по-интимен и възбуждащ. Те двамата обикалят живописни градчета, отсядат в местни ресторанти и хотели, за да маркират всяко едно място със сладостта и невъздържаността на любовната  игра. Сексуалните сцени се сменят с описание на красивата френска провинция, която е основен фон на случващото се.


Атмосферата е автентична. Романтична.
Защото всичко е старо, изоставено, лишено от лъскавост. Има място за тишина, небе, слънце и прекрасна природа – онова, което липсва в големия град.


Разказвачът преследва във въображението си Ан-Мари и Дийн, измисляйки детайлно моментите между тях.  Бунтарят Филип се опитва да избяга от все по-задушаващата го и все по-омагьосваща сила на голото тяло на Ан-Мари. А тя иска да задържи до себе си изплъзващия ѝ се любовник.
Надбягване, което ги оставя без дъх от непрестанната нужда един от друг.


„И разбира се, често става дума за смелост.” – казва Солтър в едно свое интервю.


А това е книга за липсата на смелост да се влюбиш и за липсата на смелост да надскочиш плътското и да се гмурнеш в дебрите на любовта.


Защото няма нищо за губене – смъртта чака винаги в края на пътя. А понякога те среща и в средата, ако се опиташ да избягаш.

Любина Йорданова, Хеликон Русе