Изток-Запад ще пускат скоро интересен сборник:
"Дънсейни, Лъвкрафт, Ходжсън - Бащите на ужаса"
Издател | Ибис |
Преводач | Адриан Лазаровски |
Брой страници | 332 |
Година на издаване | 2015 |
Корици | меки |
Език | български |
Тегло | 373 грама |
Размери | 14x21 |
ISBN | 9786191571178 |
Баркод | 9786191571178 |
Категории | Повести и разкази. Световни, Световна проза, Преводна художествена литература, Художествена литература, Книги |
Лъвкрафт проправи пътя за всички нас…
Най-добрият писател на хорър в Америка.“
Стивън Кинг
Смеете ли да пристъпите в „Къщата”, обитавана от чудовищно древно зло, да се озовете „В стените на Ерикс“ или да се срещнете с „Дебнещият страх“, заченал „Прокрадващата се смърт“?
Ще дръзнете ли да се разходите по „Улицата“, да надникнете в „Криптата“, да се изправите срещу „Звяра от пещерата“ или да разгледате „Гравюрата“?
Дори да избегнете гибелната участ на „Обречения Сарнат“, дали ще оцелеете след срещата с „Неназовимото“?
В този кошмарен свят бродят „Котките на Ултар“, зловещата тайна на „Артър Джърмин“ е простряла черната си сянка над бъдещето умовете са помрачени от „Съновидения във вещерския дом“, защото „Краят на човечеството“ е близо.
Заповядайте... Ако ви стиска...
Петнайсет непревеждани досега произведения на всепризнатия майстор на ужаса Х. Ф. Лъвкрафт, които ще ви отведат в най-страховитите кътчета на пространството и времето. „Отвъд стената на съня” е един от най-силните и разнообразни сборници на Х. Ф. Лъвкрафт, излизали в България. Тук читателят ще открие...
Емблематични ранни разкази на писателя като:
„Отвъд стената на съня“ (блестяща научна фантастика, възпята в едноименните песни на британците „Блек Сабат“ и германците „Рейдж“),
„Котките на Ултар“ (митологично фентъзи за основателите на Древен Египет)
„Обреченият Сарнат“ (грандиозна дарк фентъзи притча с библейски мащаби).
Редица шедьоври от зрелия период на автора, сред които се открояват:
„В стените на Ерикс“ (поразителен научнофантастичен екшън хорър, ситуиран на Венера, предизвестил „Аватар“ на Джеймс Камерън и „Под купола“ на Стивън Кинг),
„Краят на човечеството“ (апокалиптичен хорър, отправящ предупреждение за глобалното затопляне и гибелните климатични изменения, макар и сътворен в далечната 1935-а),
„Гравюрата“ (разказ – манифест на Лъвкрафтовия ужас, развиващ се в затънтените дебри на Нова Англия и изковал модела, който впоследствие ще залегне във филми като „Тексаското клане“, „Злите мъртви“, „Проклятието Блеър“ и много други)
Включена е и великата и недостижима хорър троица:
„Къщата“,
„Дебнещият страх“
„Съновидения във вещерския дом“.
„Х. Ф. Лъвкрафт е прокълнатият първожрец на вселенския ужас.“
Адриан Лазаровски, преводач и съставител на сборника
Изток-Запад ще пускат скоро интересен сборник:
"Дънсейни, Лъвкрафт, Ходжсън - Бащите на ужаса"
Аз съм почитател на Лъвкрафт,още от сборника 'Дебнещия страх',и се обръщам към тези, които не го харесват-моля, какво търсите в този форум ако не ви харесва Лъвкрафт,и защо се опитвате да ни налагате мнението си.
Почина Адриан Лазаровски,при автомобилна катастрофа.Ужасна новина!
Чете ми се още от този автор. Ще издадете ли и други негови неща?
Лъвкрафт винаги си заслужава;)
Като цяло сборникът е наистина много добър(не се и съмнявах в това),в него има страхотни разкази но има и няколко по слаби неща(но са само 2-3 разказа).Книгата определено си заслужава!
Тази книга ме разхлажда в жегите с вледеняващ ужас.
От цялата книга най-много ми хареса разказът "Улицата".
Изобщо не очаквах такъв текст от Лъвкрафт - социално-политическа историческа миниатюра с дълбоки послания.
Учудващо е проникновението на автора - как още тогава е надушил що за извращение е Съветската революция и как изобличава подпалвачите й като банда международни терористи, застрашаващи Америка.
Погледнато в исторически план това може би е първото художествено произведение, предсказващо Войната срещу тероризма.
Лъвкрафт е страхотен в оригинал, но на български удоволствието е още по-голямо, защото не се налага да се ровиш из купища речници, справочници и енциклопедии.
Съгласен съм, но е невероятно да го четеш след майсторският превод
на Адриан Лазаровски!
Цялото творчество на автора е налично съвсем легално и безплатно в интернет, тъй като е с изтекли авторски права. Само казвам.
Животът е гадно нещо, но четенето на Лъвкрафт го прави по-поносим.
Когато видя какви чудовищни неща се случват с героите му, се чувствам доста по-добре.
Така си е, Лъвкрафт е единственият несъвременен писател на фантастика, фентъзи и хорър който мога да чета.
Не разводнявайте темата. Лъвкрафт е по-въздействащ и актуален от всякога. Няма място за сравнение между неговото творчество и текущата поп-култура на хоръра. Можете да гледате колкото си искате холивудски екранизации, но те няма да постигнат и една десета от страха, който един разказ Лъвкрафт ще ви инжектира.
Щом Лъвлейс не е Лавлейс защо Лъвкрафт да е Лавкрафт?
Няма връзка. В тази връзка не е ли по-правилно авторът да се пише като ЛАВКРАФТ? Името му идва от love, а не от лъв.
Лъвкрафт има ли връзка с Уоркрафт?
Книгата определено си заслужава!
Прочетох я за два дни, вече съм фен на Лъвкрафт и ще си намеря всичко от него!
Превъзходни разкази! Очаквах, че ще чета разкази на ужасите, но се оказа, че Лъвкрафт е писал уникална научна фантастика, в която ужаса присъства, но не е основното в нея. И ако за почитателите на автора основното е ужаса и това да ги побиват тръпки, за мене най-голямата му сила е в полетът на въображението, което е впечатляващо. Сякаш е имал кристално кълбо, в което е виждал други светове и измерения и е предсказал посоката на човечеството. Ще си потърся и другите му книги, в които пише за тайните на космоса.
Вчера си я купих,с нетърпение чакам да започна да я чета ^^
Лъвкрафт е от писателите, които доставят още по-голямо удоволствие с всеки следващ прочит. Затова откъдето и да започнеш, после така или иначе ще препрочетеш всичко отново и всяко парченце от пъзела на Ктхулу митовете ще ти се изясни.
Лъвкрафт е писал основно разкази - това не са романи или поредици. От която и негова книга да започнеш, няма да сбъркаш.
Препоръчайте ми в какъв ред да чета Лъвкрафт? От тази книга ли да почна или от някоя друга?
@ Маршал Баграмян, я марш веднага на площада
В тази книга има две неща - едното е хубаво а другото лошо.
Хубавото е че излезе, Лъвкрафт трябва да бъде издаван на български.
Лошото е че съдържа само слаби неща.
Разказът Дебнещия страх ми разказа играта!
Не можах да заспя цяла нощ!
Няма утървия от тези създания,троловете!!!!!!!!!!!!!!Дори и Лъвкрафт не е измислил по гадно чудовище!
Лътвкрафт пише толкова скучно и мудно че направо се чудя на телешкия възторг от поредната му безумно слаба книга.
Най-силно впечатление ми направиха "В криптата", "Къщата", "Дебнещия страх" и "Съновидения във вещерския дом".
Най-малко ми харесаха "Котките на Ултар", "Той" и "Артър Джърмин".
Според мене пък не струва.
След като прочетох цялата книга вече съм готов да издам присъдата - това е най-добрия сборник на Лъвкрафт на български след "Некрономикон".
За мен е важно, че Лъвкрафт продължава да е интересен.
Нищо тесногръдо няма в човека. Разбиранията му са били напълно в духа на времето, дори прогресивни за времето си... Лъвкрафт е бил голям популяризатор на науката, сътрудничил е на редица астрономически издания и е посветил целия си живот на литературата и науката, докато съвременниците му мафиоти са крадяли, убивали и безчинствали...
не съм съгласен с казаното от Самюъл. Ето какво е казал той: "Широкоскроеният човек който ненавижда невежеството, вулгарността и простотията се бори да ги изкорени, чрез създаване на условия да се промени средата на "най-необразованите и примитивни". Лъвкрафт е бил писател, а не министър на образованието и културата. Той е изобличавал това невежество и цял живот се е борил срещу него, пишейки по списания и събирайки около себе си цял кръг от автори, които впоследствие стават известни по цял свят и на свой ред вдъхновяват милиони други хора да се образоват и да мислят. А що се отнася до въпросното стихче за негрите, не е доказано, че Лъвкрафт е негов автор.
И какво сега, ако човек не харесва негрите, вече е за разстрел. Или по-скоро ако си изрази мнението гласно, защото съм убедена, че повечето хора не са толерантни към всички различни, но си мълчат.
И какво лошо има на думата негър? Негърът си е негър, не е жълтурко!
Ъмм, доообре, @ The Thing That Should Not Be, казаното от Ницше вече го чухме от" самия него" и то само потвърждава казаното от мен. Широкоскроеният човек който ненавижда невежеството, вулгарността и простотията се бори да ги изкорени, чрез създаване на условия да се промени средата на "най-необразованите и примитивни", а не твори недостойни стихчета за тях, както би подходил тесногръдият, неспособен да надхвърли собствените си съждения. Не се оставяйте на префърцунени фрази да ви подведат, мизантропията се характеризира с презрението на индивида към цялато човечество и собствената му принадлежност към него. Не е качество или извинение и не съм сигурна дали относно това Любен няма повече доводи от вас. Но както и да е разните му там психо-философски спорове са излишни.
Това което ме провокира е неоснователната претенция на Любен, че почитателите на Лъвкрафт са нецивилизовани (по неговите думи, коментар 36) и аз вече се обосновах относно това в моят коментар 38. Читателите ще дойдат тук за да преценят дали си струва да отделят от времето и бюджета си за тази книга. И аз смятам, че определено си струва! Качествата на творбите нямат нищо общо с тесногръдието на автора им и разните там полемики на прочелите ги, всеки е свободен да си изгради собствено мнение за тях, но по-добре подходете непредубедено и им дайте шанс.
Лъвкрафт не е тесногръд. Ницше го е казал много добре - Лъвкрафт просто е ненавиждал невежеството, необразоваността и вулгарността, а по неговото време чернокожите не са били от най-образованите, благовъзпитани и културни хора в САЩ.
Ха-ха-ха, бай @Любен е толераст и Лъвкрафт не пасва на мазната му душица
Ако си спомням правилно те редактираха и "Том Сойер" заради употр***та на "негър", някои порядки наистина са остарели и трябва да се премахват при преиздаването, но това че едно добро произведение е създадено от тесногръд автор е само една от мистериите на изкуството. Не намалява стойността на самото произведение, нито прави почитателите му нецивилизовани, напротив да отхвърлиш една творба само заради личността на авторът й е проява на тесногръдие подобно на неговото.
Може би си прав,но едва ли на милионите му "не-цивилизовани" фенове им пука.
Всъщност Лъвкрафт е расист и то доста краен расист при това. Цивилизован човек не може да харесва "писател", написал следното гнусно стихотворение за произхода на онези които презрително нарича "негри":
When, long ago, the gods created Earth
In Jove's fair image Man was shaped at birth.
The beasts for lesser parts were next designed;
Yet were they too remote from humankind.
To fill the gap, and join the rest to Man,
Th'Olympian host conceiv'd a clever plan.
A beast they wrought, in semi-human figure,
Filled it with vice, and called the thing a Nigger.
И да е расист Лъвкрафт - пак съм му фен!
Лъвкрафт не е расист, а просто мизантроп. Нагледен пример за това е разказът "Краят на човечеството" от настоящия сборник. Лъвкрафт ненавижда невежеството, вулгарността и простотията - в почти всеки негов разказ присъстват скудоумни аналфабети, които са слугите на Злото в произведенията му. Преди да го обвините в омраза към всички непринадлежащи към бялата раса се поинтересувайте кои са били най-необразованите и примитивни индивиди по неговото време.
Скандалното е, че дава определението негър а не чернокож;)
Става дума за автор писал преди 100 и повече години,за какъв расизъм и простотии говорим!Сигурно тогава поне 50% от населението на САЩ са били расисти.Между другото Лъвкрафт е критикуван основно за едно негово произведение,"Кошмарът в Ред Хук",в момента не мога да се сетя какво беше толкова скандалното в него.
Имайте предвид кога са писани тези разкази. В онези години все още расизма и евгениката имат силни позиции в науката като цяло. Лъвкрафт е бил повлиян, но това е без значение, при положение че почти всичко попадащо в категория сай-фай, фентъзи, хорър носи неговия отпечатък. Приносите му са много по-огромни от недостатъците.
Изключително силни разкази. Класика от най-висш разряд.
Отново сме свидетели сме на висш пилотаж в жанра. Факт. Всичко останало в мрън-мрън-мрън, ала-бала.
Мене друго нещо ме смущава. В доста неонацисткски и расистски форуми открито се възхищават на този "писател" за неговите човеконенавистни и расистски възгледи, което говори за качеството на неговата "литература". Не би ли трябвало да има ограничения за подобни книги и налагане на някакъв вид регулация защото насаждането на етническа или междурасова омраза е най-малкото опасно в наши дни както се вижда и от ситуацията в България...
Да се използва долнопробен автор като Стивън Кинг за реклама на друга книга обезателно показва нивото на книгата - нискокачественно!
Никога до сега не бях чел нещо от този писател. Прочетох тази книга защото разбрах, че любимата ми група Металика има песни повлияни от автора и много ми хареса. Разказите са много силни и не знам някой друг да е писал такива неща. Ще си потърся и другите книги на Лъвкрафт.
Някой упорито се опитва да очерни и омаловажи писател като Хауърд Лъвкрафт и това страхотно издание - дали защото е от конкуренцията, дали защото е завистлива и злобна душица... Но почитателите на американския гений са достатъчно интелигентни, за да не се връзват на подобни евтини трикове.
Хауи е мой ученик и подражател. Имитира ме доста успешно, при това. Но не му обръщайте голямо внимание, да не се вземе много на сериозно!
книгата е страхотна!
култ!
Когато някой каже Лъвкрафт, трябва да заставате мирно и да отдавате чест бре. Човек, повлиял толкова на световната литература, на толкова много писатели и хора от други сфери на изкуството заслужава най-малкото уважение.
Сигурно има някаква причина този автор да се чете толкова но аз лично още не съм я открил.
Книгата е много добра, особено Дебнещия страх!
Лъвкрафт в сянката на По? По-голяма нелепица не бях чувала. Всички са в сянката на Лъвкрафт, защото по-голям от него в диаболиката просто няма.
Значи не сте чели нищо от написаното от Лъвкрафт след "Чужденецът" (1921). Лъвкрафт не само е съизмерим с По, но и го надминава в много отношения.
Лъвкрафт е един бездарен имитатор на По и нищо повече.
Вчера си я взех, много е добра, вече съм до средата и не знам какво ще чета като я свърша.
Първото издание на Лъвкрафт на български наистина се казваше "Дебнещият страх", въпреки че не включваше едноименния разказ. Най-накрая читателите ще могат да го прочетат.
Коментар номер 11 си е едно тролско излияние,нищо повече.
Мисля, че коментар номер 11, трябва да ходи във вечните ловни полета на Маниту!
"Дебнещият страх" я имам като отделна книга, но тук вероятно иде реч за разказ със същото име.
Нищо особено, поредна книга на авторче с изтекли права.
Явно книгоиздаването не върви на добре щом толкова много прашасали книги и писателчета издават...
Има си класика и модерни книги тази не е нито едното нито другото.
Това се казва приятна изненада! С тази книга Ибис ми стават любимото издателство.
Поредното бижу от Лъвкрафт!
Като гледам съдържанието тази книга ще е убийствено добра.
Лъвкрафт е много голям.
"Книгата съдържа 15 неиздавани досега разказа плюс "Кошмарът в Дънуич".
Изглежда че все пак има едно издавано вече произведение в сборникът, „Кошмарът в Дънуич”.Беше издаден в сборникът (от различни автори) "Двойната сянка",изключително добра книга!
Петър Станимиров отново е направил страхотна корица за страхотна книга.
Абсолютно задължителна и за мен.Всички разкази в сборникът са нови(не издавани в България).А вижте кой е правил и корицата,Петър Станимиров.Цената също е добра.
След страхотните нови издания на Дракула какво още можехме да си пожелаеме освен нов Лъвкрафт? Още утре ще си я взема!
Нова книга от Лъвкрафт? Това се казва новина!
Охо, откога я чакам тази книга!
Ще се чете!
Ще бъдат допускани само мнения свързани с конкретния продукт или автор.
Ще бъдат изтривани мнения:
Други въпроси и мнения моля, изпращайте на [email protected]