Името на поезията: Николай Кънчев

Автор: Пламен Дойнов
Рейтингът се формира от продажбите в системата на Хеликон

Коментари: 0

Издател Кралица Маб
Брой страници 230
Година на издаване 2016
Корици меки
Език български
Тегло 207 грама
Размери 14x21
ISBN 9789545331534
Баркод 9789545331534
Категории История на литературата. Критика, Литературознание, Език и литература, Хуманитарни науки, Книги

Книгата е опит на Пламен Дойнов за по-детайлен литературноисторически разказ, взрян както в уникалността на Николай-Кънчевата поетика, така и в перипетиите при нейното утвърждаване в епохата на Народна република България....

Изданието е резултат от петнайсетгодишно изследване на творчеството на един от най-значимите български поети Николай Кънчев (1936-2007) - авторски опит на Пламен Дойнов за по-детайлен литературноисторически разказ, взрян както в уникалността на Николай-Кънчевата поетика, така и в перипетиите при нейното утвърждаване в епохата на Народна република България. Разгледани са случаите с проблематичното възприемане на първата стихосбирка на Николай Кънчев "Присъствие" и заклеймяването на втората - "Колкото синапено зърно", върховното устояване на неговия почерк в годините на забрана да публикува книги между 1968 и 1980 г., опитите от страна на Държавна сигурност да бъдат блокирани преводи на стиховете му в чужбина и т.н. Очертано е мястото на един от световните поети, писали на български през XX и XXI век, един от новите законодатели на българския поетически език.

Все още няма мнения за тази книга.

Напиши коментар

Ще бъдат допускани само мнения свързани с конкретния продукт или автор.

Ще бъдат изтривани мнения:

  1. Съдържащи обидно или нецензурно съдържание
  2. Написани само с главни букви
  3. Написани на латиница
  4. Съдържащи препратки към други сайтове.

Други въпроси и мнения моля, изпращайте на [email protected]

Пламен Дойнов е роден на 10 април 1969 г. в Разград. Поет, драматург и критик.
Автор на шест книги с поезия, между които “Post Festum. Надгробни надписи и стихотворения” (1992), “Любовникът и Маестрото” (1993), “Висящите градини на България” (1997), “Истински истории. Стихотворения по действителни случаи” (2000).
Автор-съставител на сборниците “Българска христоматия” и “Българска антология. Нашата поезия от Герова насам”.
Автор на пиесите “Една добра жена в една лоша зима” (2000), “Къщата на Иван” (Национална награда за драматургия “Иван Радоев” за 2001 г.), “Жана и Александър или Дон Жуан в старческия дом” (Номинация за наградата на САБ за най-добър драматургичен текст на 2003 г.)
Негови стихотворения и пиеси са превеждани в Германия, Австрия, Унгария, Франция, Хърватска, Сърбия и Черна гора, Македония и др.
Основател на Авторския литературен театър (АЛТ), в който авторите играят по собствените си текстове: по-важни спектакли и демонстрации – “Тела и текстове”, “Смъртта на кръга “Мисъл”, “Резерватът Висящите градини на България”.
Публикува литературоведски и историографски текстове в периодичния печат.