Поетика на любовта

Автор: Валери Стефанов
Рейтингът се формира от продажбите в системата на Хеликон

Коментари: 1

Издател Издателска къща Авлига
Брой страници 384
Година на издаване 2016
Корици меки
Език български
Тегло 298 грама
Размери 13x21
ISBN 9786197245097
Баркод 9786197245097
Категории Есеистика. Публицистика. Българска, Българска проза, Съвременна българска литература, Българска художествена литература, Художествена литература, Книги

„Поетика на любовта“ от Валери Стефанов е дълго философско есе за любовта, написано с огромен интелект и с божествено вдъхновение. Книгата разглежда различните видове любов, като дискутира библейската любов и любовта към Бога, любовта между две човешки същества, както и любовта към самия себе си. Любовта е представена през погледа на душата, но и през погледа на тялото, както и като всемирно изкушение. Любовта може да бъде благословение, но и проклятие. Според книгата на Валери Стефанов обаче любовта е предимно...щастие! Щастието да бъдеш двама. „Поетика на любовта“ е една книга, от която освен удоволствие читателят получава и много знание. Знание за религията, за митологията, за философията и за литературата - за цялата „антропология“ на любовта.

Любовта е събитие, не е дневен ред или годишна програма. Човек не може да реши, че в петък ще се влюби, а в неделя вече дълбоко ще обича някого. Той обаче може да се влюби в деня на своето влюбване, да обича във времето на своята любов. Любовното събитие е събиране и споделяне, възможността да имаш съ-битие с друг човек.

от Ваня Хинкова / дата: 04 юли 2016

„Любовта е самата себе си. Сама си е поезия. Сама си пише поетиката. Ние само преписваме написаното.”

(Валери Стефанов)

Напиши коментар

Ще бъдат допускани само мнения свързани с конкретния продукт или автор.

Ще бъдат изтривани мнения:

  1. Съдържащи обидно или нецензурно съдържание
  2. Написани само с главни букви
  3. Написани на латиница
  4. Съдържащи препратки към други сайтове.

Други въпроси и мнения моля, изпращайте на [email protected]n.bg

Валери Стефанов е български литературовед, професор по история на българската литература в Софийския университет „Свети Климент Охридски“. Ръководител на Катедрата по история на българската литература и бивш декан на Факултета по славянски филологии в Софийския университет.

Автор е на книгите „Имената на времето“ (1988), „Разказвачът на „модерните времена““ (1990), „Творбата - безкраен диалог“ (1992), „Лабиринтите на смисъла“ (1993), „Литературната институция“ (1995), „Участта Вавилон. Лица, маски и двойници в българската литература“ (2000), „Българска литература ХХ век“ (2003), „Творбата - място в света“ (2004), както и на романа „Изгубените магарета“ (2005), „Дяволът. Опити върху възмутителната история на злото“ (2007).

Член е на редакционни колегии на редица академични сборници и издания.