Първите хора на Луната

Автор: Хърбърт Уелс
Рейтингът се формира от продажбите в системата на Хеликон

Коментари: 0

Издател Изток-Запад
Преводач 1
Брой страници 220
Година на издаване 2017
Корици меки
Език български
Тегло 303 грама
Размери 14x21
ISBN 9786192090326
Баркод 9786192090326
Категории Фантастика, фентъзи. Хорър, Световна проза, Преводна художествена литература, Художествена литература, Книги

От дългата библиография на Хърбърт Уелс – повече от една книга годишно в продължение на половин век – ранните му научнофантастични романи са тези, с които бива запомнен и четен днес, оставайки в паметта на читателите като бащата на научната фантастика.



„Първите хора на луната“ от 1901 г. разказва за останалия без средства бизнесмен господин Бедфорд, който се оттегля в Кент на морския бряг, за да се посвети на писането на пиеса. Съдбата го среща с гениалния изобретател д-р Кейвър, който е на прага на най-великото си изобретение – материал, който блокира гравитацията. Д-р Кейвър се увенчава с успех и споделя на смаяния Бедфорд, че изобретението позволява осъществяването на едно немислимо пътешествие – до Луната. Бедфорд, мотивиран от парите, и д-р Кейвър, тласкан напред от жаждата си за знания, се отправят на експедиция. Но те не са готови за това, което ще открият: свят на смразяващи нощи, изгарящи дни и опасен извънземен живот; свят, в който са хванати в капан може би завинаги.

Все още няма мнения за тази книга.

Напиши коментар

Ще бъдат допускани само мнения свързани с конкретния продукт или автор.

Ще бъдат изтривани мнения:

  1. Съдържащи обидно или нецензурно съдържание
  2. Написани само с главни букви
  3. Написани на латиница
  4. Съдържащи препратки към други сайтове.

Други въпроси и мнения моля, изпращайте на [email protected]

Пълно име: Хърбърт Джордж Уелс (Herbert George Wells)
Роден в градчето Бромли, графство Кент, в семейство на дребен търговец. На 14 години, поради недостиг на пари, е бил принуден да напусне училището, но четири години по-късно успява да спечели стипендия за обучение в училище за науките в Южен Кенсигтон, където е преподавал Томас Хъксли. Друга стипендия е позволила на Уелс да завърши през 1890 г. биологическия факултет на Лондонския университет. Приблизително по същото време той започва да пише и на тридесет години вече е успял да публикува знаменитите си научно-фантастични романи \"Машината на времето\" (\"The Time Machine\", 1895), \"Невидимият човек\" (\"The Invisible Man\", 1897) и \"Война на световете\" (\"The War of the Worlds\", 1898). От фантастиката Уелс се пренасочва към т.нар. \"битови романи\". Тази промяна в немалка степен е свързана с това, че през 1903 г. той встъпва в редовете на Фабианското общество, идеал на което е било постепенното \"прерастване\" на капитализма в социализъм. Уелс остава член на обществото до 1908 година; много от произведенията му през този период - напр. романите \"Кипс\" (1905) или \"Тоно-Бенге\" (1908) са пропити с \"фабиански\" идеи.

През 1922 г. Уелс се кандидатира за парламента, но не успява да победи съперника си в окръжните избори; след две години, през които успява да отиде до Русия и да се срещне с Ленин, той заминава за Франция, където живее до 1933 г. През 1934 г. се връща в Англия; през същата година го избират за президент на международния Пен-клуб; на тази длъжност той остава до смъртта си.

По мнението на повечето критици, най-добрите книги на Уелс са написани в периода от 1894 до 1901 г. Това са споменатите по-горе романи, плюс \"Острова на д-р.Моро\" (\"The Island of Dr. Moreau\", 1896), \"Първите хора на Луната\" (\"The First Men in the Moon\", 1901), сборници с разкази и повести. Нито една от по-късните работи на Уелс не може да се сравни с тези ранни произведения.