Краят на една епоха или Мутренската култура и залезът на Запада

Автор: Владимир Левчев
Рейтингът се формира от продажбите в системата на Хеликон

Коментари: 0

Издател Ерго
Брой страници 176
Година на издаване 2017
Корици меки
Език български
Тегло 255 грама
Размери 13x20
ISBN 9786197392098
Баркод 9786197392098
Категории Есеистика. Публицистика. Българска, Българска проза, Съвременна българска литература, Българска художествена литература, Художествена литература, Книги

Владимир Левчев (р. 1957, София) е автор на 15 стихосбирки, издадени в България, 4 стихосбирки в САЩ и 1 в Италия, на множество статии и есета, както и на три романа. Превеждан е на много езици. Самият той превежда американска и англоезична поезия и драма на български. Завършил е история на изкуството в Художествената академия в София. Издавал е независимото списание за литература и публицистика „Глас”, „самиздат“ преди 10 ноември 1989 г. Бил е член на „Екогласност“ и Клуба за гласност и демокрация. По-късно завежда отдел „Култура“ във вестник „Демокрация“, работи като заместник главен редактор на „Литературен вестник“ и главен координатор на „Свободно поетично общество“.
През 1994 г. заминава за САЩ с Фулбрайтова стипендия. Завършва творческо писане във Вашингтон и преподава в няколко университета в САЩ. От есента на 2007 г. е преподавател по литература и творческо писане в Американския университет в Благоевград.


Идеята да се съберат в книга есетата на Владимир Левчев е удачна и заслужава адмирации – когато текстове, писани по различни поводи, се обединят в книжно тяло, се вижда целостта, единната линия на мисленето и последователността в идеите, изказвани в съответните текстове. „Краят на една епоха“ във всички случаи ще допринесе за ситуирането ни световната карта, ще заглуши страховете ни и ще увеличи надеждите ни. И в крайна сметка, ще ни помогне да открием себе си като нация, която е в Европа, но сякаш отказва да повярва в това, скептична е към цивилизационното си европейско битие.

Митко Новков

Този сборник е своеобразен личен дневник на днешността, но на общата ни днешност, и като такъв ще бъде четен и в бъдеще. Текстовете, макар и поднесени през субективния поглед на един изявен поет и публицист, са преки свидетелства не само за протичащите политически процеси в нас и около нас, но и за онези естетически събития, които не бива да се забравят. Освен художествените качества на този подбор от текстове има значение и повикът на автора за повече почтеност във всичко, вълнението му от безспорната мощ на злото и честата безпомощност на доброто. Доброто, светлото, което понякога има нужда и от нашата бяла защита. От нашата воля, промисъл, позитивност, енергия.

Румен Леонидов

Все още няма мнения за тази книга.

Напиши коментар

Ще бъдат допускани само мнения свързани с конкретния продукт или автор.

Ще бъдат изтривани мнения:

  1. Съдържащи обидно или нецензурно съдържание
  2. Написани само с главни букви
  3. Написани на латиница
  4. Съдържащи препратки към други сайтове.

Други въпроси и мнения моля, изпращайте на [email protected]

Владимир Левчев е роден на 17.10.1957 г. в София. Завършва английска езикова гимназия (1976) и изкуствознание (1982). Редактор в издателство "Народна култура" (1982-1990), на забраненото независимо списание за литература и политика "Глас", зам.-главен редактор на "Литературен вестник". Член е на изпълнителния комитет на Екогласност и главен координатор на Свободно поетическо общество. В началото на 90-те години заминава за САЩ, където през 1996 г. завършва MFA програма по Творческо писане. След 1996 г. преподава в University of Maryland (Балтимор), George Washington University, American University, Вашингтон, както и в Foreign Service Institute (Държавен Департамент). Автор е на книгите: "Аритмии" (1977), "16 стихотворения" (1981), "Кой сънува моя живот?" (1983), "Някой ден" (1983), "Цветя, градове и морета" (1986), "Пейзажи на неизвестен майстор" (1987), "София под луната (1991)", "Край. Стихотворения" (1994), "Leaves from the Dry Tree" (1996), "Литература и морал. Статии, есета, студии" (1994), "Любовни писма до свободата. Роман" (1998), "Черна книга на застрашените видове. Black Book of the Endangered Species" (1999, 2004), "Бог е любов в приятелството, традицията и секса" (2001), "Небесни балкани" (2001), "Архитектура на промените. Формални стихове" (2003), "Кой сънува моя живот" (2007), "Крали Марко. Балканският принц" (2006), "2084-та" (2009) и на редица предговори, студии и статии, посветени на българската литература. Негови стихове са преведени и публикувани в редица антологии и специализирани литературни издания, сред най-авторитетните от които е "Child of Europe: Penguin's Anthology of Eastern-European Poetry" (1990). Превежда от английски и руски.