Стихове (Сафо)

Автор: Сафо
Рейтингът се формира от продажбите в системата на Хеликон

Коментари: 1

Издател Изток-Запад
Преводач Райна Николова
Брой страници 64
Година на издаване 2018
Корици меки
Език български
Тегло 96 грама
Размери 14x21
ISBN 9786190103110
Баркод 9786190103110
Категории Антична литература, Преводна художествена литература, Художествена литература, Книги

Гърците обичали да съставят списъци със знаменитости. Великите епици са двама – Омир и Хесиод; великите трагици са трима – Есхил, Софокъл и Еврипид; великите оратори са десетина и […]; седем са чудесата на света […] А що се отнася до великите лирици, приемници на Терпандър и Арион? Разбира се, че са били деветима – както броя на деветте Музи [Пиндар, Баклихид, Сафо, Анакреон, Стезихор, Симонид, Ибик, Алкей, Алкман]. Не за всички тези поети са се запазили толкова ярки разкази, както за Терпандър и Арион. Най-приказният от тях е за Сафо. Между деветимата тя е единствената жена, наричали я „десетата Муза“. Разбира се, това не успокоявало авторите на красиви легенди. Те не можели да си представят, че Сафо не е била влюбена, само си мислели в кого. Накрая измислили. Между остров Лесбос и сушата според тях имало ферибот, чийто превозвач бил младежът Фалон. Веднъж трябвало да превози една старица, толкова слаба и бедна, че той се съжалил над нея и не поискал тя да му плати. А старицата била самата Афродита, пътуваща нанякъде по свои задачи. Заради доброто му сърце тя наградила Фалон със скъп, но опасен дар: с любовен еликсир, вдъхващ любов у всички жени. Сафо се влюбила в любимеца на Афродита. Но той не отвърнал на чувствата й: подобно на невзрачния славей, който пее чудни песни, Сафо съчинявала прекрасни стихове, но самата била некрасива, дребничка и мургава. Пренебрегната от него, тя се качила на Бялата скала на остров Лесбос и се хвърлила в морето. Фалон впоследствие бил убит от мъжете на влюбените в него жени.

- Из "Деветимата лирици" (Занимательная Греция, Михаил Гаспаров)

Сафо? (около 630–570 г. пр.н.е.), наричана още „божествената Сафо“, е древногръцка поетеса, ползваща се с голям авторитет през Античността и включвана в списъка на Деветимата лирици на Древна Гърция. Основната част от стиховете на Сафо днес са изчезнали, като са запазени отделни фрагменти и три цели стихотворения.
Според древните автори, които са разполагали с произведенията и?, темата на много от тях е хомосексуалната любов. От там думата лесбийка (по името на нейния роден остров Лесбос) се е превърнала в нарицателно.

Сафо произлиза от заможно семейство с политическо влияние на Лесбос, но политическите теми не намират голямо отражение в поезията и?. Тя е женена за богаташа Керкил от остров Андрос и е известно, че има поне една дъщеря на име Клеида. В началото на 6 век пр.н.е. живее по политически причини в изгнание в Сиракуза. По това време тя вече е толкова известна в гръцкия свят, че при пристигането и? в града там е издигната нейна статуя. Завръща се на Лесбос през 581 пр.н.е. и според някои източници доживява до дълбока старост.

Ключови думи: Ден на античната култура

от Ваня Хинкова / дата: 06 сеп 2018

Пак Ерос, който кара тялото да отмалява,
разтърсва ме – чудовище горчиво-сладко,
непобедимо.

(превод: Райка Николова)

Напиши коментар

Ще бъдат допускани само мнения свързани с конкретния продукт или автор.

Ще бъдат изтривани мнения:

  1. Съдържащи обидно или нецензурно съдържание
  2. Написани само с главни букви
  3. Написани на латиница
  4. Съдържащи препратки към други сайтове.

Други въпроси и мнения моля, изпращайте на [email protected]