Ангелът на атентата

Автор: Светислав Басара
Рейтингът се формира от продажбите в системата на Хеликон

Коментари: 0

Издател Издателство Панорама
Преводач Рада Шарланджиева
Брой страници 342
Година на издаване 2019
Корици меки
Език български
Тегло 431 грама
Размери 14x21
ISBN 9789549655971
Баркод 9789549655971
Категории Романи и повести. Световни, Световна проза, Преводна художествена литература, Художествена литература, Книги

Отвъд гроба два безплътни образа наблюдават и коментират европейската история от последните няколко столетия - австро-унгарският престолонаследник Франц Фердинанд, който диктува своя мемоар за собствената смърт в Сараевския атентат, и отвъдният му посмъртен секретар Фердинанд Бертолд, който записва изповедта на Негово Височество.

В маниера на Луи фердинан Селин, като се прави на луд, недостижимият сръбски майстор на пародията и гротеската Светислав Басара виртуозно, сатирично, иронично, политически некоректно и убийствено духовито доказва, че истинският владетел на XX век е Абсурдът. Пародираната история и културно минало на малки и големи народи са представени във формите на таблоида, памфлета, рекламата, вица, новина от „черна хроника" или сензация от reality show. Но главозамайващата парадоксалност в невъобразимия диалог между двамата протагонисти е само обратната страна на един медал, чийто материал е магма от трагизъм, провал и падение...

Все още няма мнения за тази книга.

Напиши коментар

Ще бъдат допускани само мнения свързани с конкретния продукт или автор.

Ще бъдат изтривани мнения:

  1. Съдържащи обидно или нецензурно съдържание
  2. Написани само с главни букви
  3. Написани на латиница
  4. Съдържащи препратки към други сайтове.

Други въпроси и мнения моля, изпращайте на [email protected]

Светислав Басара (1953) е автор на над двайсет литературни творби: романи и драми, сборници с разкази и есета, отличаващи се със саркастично-иронично отношение към големите въпроси на историята, с гротесков повествователен маниер и черен хумор. Сред тях "Легенда за велосипедистите" (1996) е най-представителният и най-ярък пример както за неговата проза, така и за сръбската литература през втората половина на ХХ век. Не напразно книгата е провъзгласена за най-добрия сръбски роман на десетилетието. Верен на постмодернистичния подход, Басара го написва под формата на сборник текстове, открити в различни провинциални библиотеки. Така, влязъл в ролята на съставител, авторът е напълно свободен в боравенето с автентични и измислени документи, в които се сливат чистата фантазия и играта, привидната сериозност и мъдростта.