Ерих Кестнер (1899-1974) е един от най-четените немски автори на XX век. Повечето му произведения са създадени за възрастните, но малкото на брой детски книги му донасят голямата, световната слава. И докато критиците се чудят как е възможно един и същи човек да бъде толкова трезв и саркастичен с възрастните, и толкова весел и авантюристичен с децата, докато обвиняват малките герои, че мислят и говорят като големи, децата от Париж до Токио и от Варшава до Ню Йорк поглъщат книгите му на един дъх. През 1960 година писателят получи и най-голямото отличие за детска литература в света - медала Ханс Кристиян Андерсен.
След тежко заболяване и дълго лечение в санаториум Ерих Кестнер се връща към детската литература, за да почине и да събере нови сили. През 1967 година той продължава историята на петсантиметровия цирков артист Макс в „Малкия мъж и Малката мис". И тази детска книга, последната в живота му, той написва за своя син.
Ключови думи: За Приключенци, За лятно четене
Ерих Кестнер (на немски: Erich Kastner) (1899-1974) е един от най-четените немскоезични писатели на XX век - лирик, белетрист, сценарист и сатирик, автор на популярни книги за деца.
Роден е в Дрезден в Кралство Саксония и израства в дребнобуржоазна среда, в семейството на майстора-седлар Емил Кестнер и домашната прислужница Ида Аугустин. По-късно майка му работи като фризьорка, за да подпомага семейния бюджет. През целия си живот Ерих запазва най-нежно отношение към нея.[1]
През 1913 г. постъпва в педагогически колеж в Дрезден, но напуска през 1916 г., малко преди да завърши своите учения. В 1917 г., още ученик, Кестнер е мобилизиран и като артилерист участва в Първата световна война. Завършва гимназия с отличие и получава за това "Златната стипендия на град Дрезден". Следва литература, история, философия и театрознание в Лайпциг, като дори успява да защити докторска дисертация. После се преселва в Берлин, сътрудничи на редица вестници със стихотворения, репортажи и рецензии и си създава име на блестящ хуморист и сатирик, както и на проникновен писател за деца.
След края на Втората световна война Кестнер отива в Мюнхен, където заедно със завърналите се от емиграция приятели основава литературното кабаре "Ди Шаубуде" - за него написва множество песни, оформили модерния немски градски шансон.