За да поеме поста си на окръжен магистрат в Ланфан, съдията Ди трябва, едва ли не, да води сражение с опасен и въоръжен противник. Няколко необясними убийства и изчезвания поставят на изпитание прозорливостта и енергията му, а ключът към тайните като че ли е заложен в центъра на един огромен лабиринт, създаван десетилетия наред...
Роберт Ханс ван Хюлик (нид. Robert Hans van Gulik) е холандски китаист, дипломат и писател. Масово е известен с поредицата повести „Китайски загадки“, действието на които се развива в епохата на династията "Тан" и техния главен герой съдията Ди, но те са само допълнение към научните му трудове (напр. „Сексуалният живот в Древен Китай“, издадена и на български).
На нидерландски език името се произнася „Роберт фан Хюлик“, през 1987 г. издателство Народна култура го публикува за първи път в България като „Роберт ван Хюлик“, а през 90-те години на XX век и началото на XXI век издателство Труд транскрибира името през английски като „Робърт ван Хюлик“.
Роден в семейството на военен лекар, служещ в колониалнат аадминистрация, ван Хюлик израства в Индонезия на остров Ява. Преди на навърши 12 години вече владее говоримо малайски, явански и китайски език. През 1922 се завръща в Холандия и завършва гимназия в Неймеген, като допълнително изучава санскрит. Продължава да се занимава и класически китайски език.
За първи път посещава Китай, страната на чиито език посвещава целия си живот през 1942. Служи в холандска дипломатическа мисия в Чунцин. Тук се запознава с бъдещата си съпруга Шуй Шифан, дъщеря на висш чиновник, от която в последствие има четири деца. До смъртта си през 1967 е дипломат в различни далекоизточни страни (Япония, Малайзия, Корея, Ливан и други). Роберт ван Хюлик умира на 24 септември 1967 от рак на белите дробове в Хага.