| Издател | Еделвайс |
| Брой страници | 416 |
| Година на издаване | 2024 |
| Корици | меки |
| Език | български |
| Тегло | 662 грама |
| Размери | 16x24 |
| ISBN | 9786197756074 |
| Баркод | 9786197756074 |
| Категории | Съвременна българска история, История на България, История, Книги |
Берлинският конгрес и съставеният от него трактат, или договор, явяващ се актът за раждане на Третата българска държава, има огромно значение за нейното развитие до нашето съвремие. В този сборник, съставен от д-р Живко Войников, са включени основно спомените на участници в самия конгрес от различните държави, протоколите на самия конгрес и текста на трактата.
Спомените ни позволяват да погледнем от различен ъгъл зад кулисите на конгреса, това, което не се съдържа в официалните протоколи. Така читателят може да си състави цялостна картина за това събитие, за причините, довели до него, и да си обясни трагичните последствия, почернили развитието ни като национална държава още в момента на нейното раждане.
Образно казано, Берлинският конгрес е родилната зала, където се роди едно напълно нежелано дете на Европа – блудницата Вавилонска, както я нарича Христо Ботев, случайно заченато от руския Мечок и изродено от недобросъвестни и зложелателни акушери, които съвсем умишлено осакатиха новороденото още при самото му раждане. Но за да се стигне до тази фатална за българите развръзка, има сложна предистория, сътворена от обърканата, посредствена и лишена от всякаква стратегическа далновидност и целенасоченост руска политика и дипломация.
Все още няма мнения за тази книга.
Напиши коментарЩе бъдат допускани само мнения свързани с конкретния продукт или автор.
Ще бъдат изтривани мнения:
Други въпроси и мнения моля, изпращайте на [email protected]